Sohbet Girişi
  * Şifreniz yoksa boş bırakabilirsiniz.  
Farklı Sürüm Girişi Zsohbet Girişi JSistem Giriş

iletisim sohbet

iletisim sohbet

İletişim Nasıl Gerçekleşir

Hayat bir iletişim ağı ibaret olduğu düşünüldüğünde, seçilen kelimeler büyük bir önem arz eder. İlişkilerin yapı taşlarını da bu seçilen kelimeler inşa eder. Her ne kadar bu durumun farkında olunsa da ilişkiler eksiklik öznesi olarak iletişimin ortaya çıktığı görülmektedir. Eşlerle, partnerlerle, arkadaşlarla hatta aile bireyleriyle kurulan bu iletişim ağının eksiklikleri nelerdir?

İletişimde Dinleme Ve Anlama İsteği

İlk olarak görülen eksiklerin başında sözü edilen konu her ne ise “dinleme” ve “anlama” isteği gelmektedir. İkili ilişkilerde “ben partnerimi dinlemeye çalışıyorum” denilse dahi problemler çözüme kavuşmuyorsa, sadece karşı tarafı dinlemenin yetersizliği görülecektir. Sizin yaydığınız enerji, seçtiğiniz kelimeler karşı tarafı konuşmaya kapalı bir bireye dönüştürebilir. Seçilen kelimelerin gücü burada ortaya çıkmaktadır.

Misal “ bana kendini açıklar mısın? Seni anlamaya çalışacağım” cümlesinde karşı tarafa verilen sinyal aslında “seni şuan gerçekten dinlemeye çalışacağım… Seninle gerçekten empati kurmaya çalışacağım… Kendimi senin yerine koymaya çalışacağım…” şeklindedir. Sözü edilen örneklendirmede karşı taraf bilinçaltında yargılanacağından ziyade anlaşılacağı sinyalini aldığı için iletişim kurmaya daha açık bir yapıya dönüşecektir.

İletişimde Empatinin Önemi

Bir diğer eksiklik ise empatidir. Empati kurmaya çalışmak iletişim kurduğunuz kişi ile sizi yakınlaştırır. Burada bahsedilen empati kavramı yapılan hataları veya yanlışları kabullenme değildir. Aynı zamanda yapılan hataların veya yanlışların nasıl karşı tarafa belirtilmesi gerektiğini de vurgulayan önemli bir husustur. Kendinizi karşı tarafın yerine koyun. Yaptığınız hataların veya yanlışların size nasıl bir dil ile söylenmesini tercih ederdiniz?

İletişimde İfade Gücü

Son olarak iletişimin eksiklerinden biri ve iletişimin mihenk taşı olan kendini ifade etme gücü görülmektedir. Kendinize dürüst olun ve duygularınıza önem verin. Duygu ve düşünceler doğru bir dil anlatıldığında iletişime daha açık bireyler dönüşüm başlar ve git gide gerçekleştirilen sohbetlerde daha doğru iletişim kurarak problem çözme yeteneğini arttırır.

Sonuç olarak iletişim kurma becerisi zaman içerisinde sohbet ile geliştirebilen bir özelliktir. Bu özelliğin gelişebilmesi için öncelikle eksikliklerinin fark edilmesi gerekmektedir. Fark edilen eksiklikler, daha iyi bir iletişim kurmanın ve iletişimin gerçekleşmesindeki ilk adımdır. Eksiklere dikkat edildiği noktada iyi bir iletişim kurmaya başlanıldığı görülecektir.

Admin 66
Cevap bırakın

bayan sohbet